Turul Italiei – A 14-a etapă, un traseu deluros între Santena și Torino

Înainte de a ataca ziua cea mare de duminică, cu în special sosirea în vârful Cogne, călăreții s-au angajat în cea de-a 105-a ediție a Turul Italiei vor avea ocazia să se testeze pe cea de-a 14-a etapă dintre Santena și Torino (147 de kilometri), care va fi cel puțin deluroasă, cu cinci urcări enumerate, inclusiv Colle della Maddalena (3,5 km la 8,1% (max 20%)). prin două ori. Cu toate acestea, este dificil de prezis scenariul acestei zile care ar putea beneficia din nou de luptători. Dacă nu favoriții generalului decid să se angajeze într-o mică bătălie. Juan Pedro Lopez (Trek-Segafredo) și-a putut vedea astfel tricoul roz pus în dificultate. Un lucru este cert: ar trebui să vedem un spectacol.

Video – Mai poate Juan Pedro Lopez să păstreze Trandafirul?

Profilul etapei a 14-a

Sambata 21 mai – Etapa a 14-a: Santena – Torino, 147 km (început efectiv la 13:15, sosire în jurul orei 17:15)

Urcări listate

Il Pilonetto (km 43,3 / a 3-a categorie): 3,6 km la 7,2%
Superga (km 83,2 / categoria a 2-a): 5 km la 8,6% (max 14%)
Colle della Maddalena (km 98,7 / a 2-a categorie): 3,5 km la 8,1% (max 20%)
Superga (km 119,7 / categoria a 2-a): 5 km la 8,6% (max 14%)
Colle della Maddalena (km 135,2 / a 2-a categorie): 3,5 km la 8,1% (max 20%)

Lista participanților

Grenadierii INEOS

1 CARAPAZ Richard
2 CASTROVIEJO Jonathan
3 NARVÁEZ Jhonatan
4 UȘĂ RICHIE
5 PUCCIO Salvatore
6 SIVAKOV Pavel
7 SWIFT Ben
8 TULETT Ben

Echipa AG2R Citroën

11 VINERI Andrea
12 CALMEJANE Lilian
13 CHEREL Mikael
14 GALL Felix
15 HÄNNINEN Jaakko
16 NAESEN Lawrence
17 PETERS Nans
18 PRODHOMME Nicolae

Alpecin-Fenix

21 VAN DER POEL Mathieu
22 BAYER Tobias
23 DE BONDT Dries
24 KRIEGER Alexandru
25 LEYSEN Seine
26 MARECZKO Jakub
27 OLDANI Stefano
28 RIESEBEEK Oscar

Echipa Astana Qazaqstan

31 NIBALI Vincenzo
32 CONTI Valerio
33 DE LA CRUZ David
34 DOMBROWSKI Joe
35 FELLINE Fabio
36 LOPEZ Miguel Angel
37 PRONSKIY Vadim
38 TEJADA Harold

Bahrain victorios

41 LANDA Mikel
42 BAUHAUS Phil
43 BILBAO Pello
44 BUITRAGO Santiago
45 NOVAK Domen
46 SOBE Wout
47 SUTTERLIN Jasha
48 TRATNIK ian

Bardiani-CSF-Faizanè

51 ZANA Filippo
52 COVILI Luca
53 FIORELLI Filippo
54 GABBURO Davide
55 MODOLO Sasha
56 RASTELLI Luca
57 TONELLI Alessandro
58 ZOCCARATO Samuele

BORA-hansgrohe

61 KELDERMAN Wilco
62 ALEOTTI Giovanni
63 BENEDETTI Cesare
64 Emanuel BUCHMANN
65 GAMPER Patrick
66 HINDLEY Jai
67 KÄMNA Lennard
68 ZWIEHOFF Ben

Cofidis

71 MARTIN William
72 CIMOLAI Davide
73 CONSONNI Simone
74 KREDER Wesley
75 PEREZ Anthony
76 PERICON Pierre-Luc
77 ROCHAS Remy
78 VILLELLA Davide

Drone Hopper-Androni Giocattoli

81 TESFATIRE Natnael
82 dracu lui Mattia
83 CEPEDA Jefferson Alexander
84 PONOMAR Andrii
85 RAVANELLI Simone
86 SEPÚLVEDA Eduardo
87 TAGLIANI Filippo
88 ZARDINI Edoardo

EF Education – EasyPost

91 CARTHY Hugh
92 CAICEDO Jonathan
93 CAMARGO Diego
94 CARR Simon
95 CORT NIELSEN Magnus
96 DOULL Owain
97 KUDUS Merhawi
98 VAN DEN BERG Julius

EOLO Kometa

101 FORTUNATO Lorenzo
102 ALBANEZ Vincenzo
103 dracu Davide
104 FETTER Erik
105 GAVAZZI Francesco
106 MAESTR Mirco
107 RIVI Samuele
109 ROSA Diego

Groupama-FDJ

111 ÎNCEPE Arnaud
112 DAVY Clement
113 GUARNIERI Jacopo
114 KONOVALOVAS Ignatas
115 LUDVIGSON Tobias
116 SCOTSON Miles
117 SINKELDAM Ramon
118 VALTER Attila

Materiale Intermarché-Wanty-Gobert

121 GIRMAY Biniam
122 DE GENDT Aimé
123 HIRT ian
124 Vârful Barnaba
125 POZZOVIVO Domenico
126 ROTA Lorenzo
127 TAARAMÄE Rinichi
128 VLIEGEN Loïc

Israel-Premier Tech

131 NIZZOLO Giacomo
132 BIERMANS Jenthe
133 BRÄNDLE Matthias
134 CATAFORD Alexandru
135 DE MARCHI Alessandro
136 DOWSETT Alex
137 HOLLENSTEIN Reto
138 ZABEL Rick

Echipa Jumbo-Visma

141 DUMOULIN Tom
142 AFFINI Edoardo
143 BOUWMAN Koen
144 EENKHOORN Pascal
145 FOSS Tobias
146 LEEMREIZE Gijs
147 OOMEN Sat
148 VAN EMDEN Jos

Loto Soudal

151 EWAN Caleb
152 GENDANT Toma
153 HOLMES Matei
154 KLUGE Roger
155 Sylvain MONIQUET
156 SCHWARZMANN Michael
157 SELIG Rüdiger
158 VANHOUCKE Rău

Echipa Movistar

161 VALVERDE Alejandro
162 ARCAS Jorge
163 BARTA Will
164 LAZKANO Oier
165 PEDRERO Antonio
166 ROJAS Jose Joaquin
167 SAMITIER Sergio
168 SOSA Ivan

Echipa Quick-Step Alpha Vinyl

171 CAVENDISH Mark
172 BALLERINI Davide
173 KNOX James
174 MORKOV Mihai
175 SCHMID Mauro
176 SERRY Pieter
177 VAN LERBERGHE Bert
178 VANSEVENANT Mauri

Echipa BikeExchange-Jayco

181 YATES Simon
182 CRADDOCK Lawson
183 HAMILTON Lucas
184 HEPBURN Michael
185 HOWSON Damien
186 JUUL-JENSEN Christopher
187 SCOTSON Callum
188 SOBRERO Matteo

Echipa DSM

191 BARDET Romain
192 ARENSMAN Thymen
193 BOL Cees
194 COMBAUD Roman
195 DAINESE Alberto
196 DENZ Nico
197 HAMILTON Chris
198 TUSVELD Martijn

Trek-Segafredo

201 CICCONE Giulio
202 CATALDO Dario
203 SKJELMOSE JENSEN Mattias
204 LOPEZ Juan Pedro
205 MOLLEMA Bauke
206 MOSCA Jacopo
207 THEUNS Edward
208 VERGAERDE Otto

Echipa Emiratelor Arabe Unite

211 ALMEIDA João
212 OLIVEIRA Rui
213 COSTA Rui
214 COVI Alessandro
215 FORMOLO Davide
216 GAVIRIA Fernando
217 RICHEZE Maximiliano
218 ULISSI Diego

Profilul pașilor rămași

Duminică 22 mai – Etapa a 15-a: Rivarolo Canavese – Cogne, 177 km (început efectiv la 12:25, sosire în jurul orei 17:15)

Urcări listate

Pila-Les Fleurs (km 104,7 / categoria 1): 12,3 km la 6,9% (max 15%)
Verrogne (km 136,9 / categoria 1): 13,8 km la 7,1% (max 14%)
Cogne (km 177 / categoria a 2-a): 22,4 km la 4,3% (max 11%)

luni 23 mai – a 3-a zi de odihnă

Marți 24 mai – Etapa a 16-a: Salo – Aprica, 202 km (start efectiv la ora 11:15, sosire in jurul orei 17:10)

Urcări listate

Goletto di Cadino (km 59,2 / categoria 1): 19,9 km la 6,2% (max 12%)
Passo del Mortirolo (km 129,9 / categoria 1): 12,6 km la 7,6% (max 16%)
Valico di Santa Cristina (km 195,8 / categoria I): 5,6 km la 8,2% (max 16%)

miercuri 25 mai – Etapa a 17-a: Ponte di Legno – Lavarone, 168 km (început efectiv la 12:40, sosire în jurul orei 17:15)

Urcări listate

Giovo (km 85,8 / a 3-a categorie): 5,9 km la 6,8 (max 12%)
Passo del Vetriolo (km 134,3 / categoria 1): 11,8 km la 7,7% (max 12%)
Monterovere (km 160,1 / categoria 1): 7,9 km la 9,9% (max 15%)

joi 26 mai – Etapa a 18-a: Borgo Valsugana – Treviso, 152 km (începerea efectivă la ora 13.50, sosire în jurul orei 17.15)

Urcări listate

Scale di Primolano (km 24,8 / a 4-a categorie): 2,3 km la 4,7%
Muro di Ca’ del Poggio (km 102,3 / a 4-a categorie): 1,1 km la 12,3% (max 19%)

Vineri 27 mai – Etapa a 19-a: Marano Lagunare – Sanctuarul din Castelmonte, 178 km (plecare la ora 12:25, sosire in jurul orei 17:15)

Urcări listate

Villanova Grotte (km 74,9 / a 3-a categorie): 3,7 km la 8% (max 13%)
Passo di Tanamea (km 94,3 / categoria a 3-a):
Kolovrat (km 134,6 / categoria 1): 10,3 km la 9,2% (max 15%)
Sanctuarul din Castelmonte (km 178 / categoria a 2-a): 7,1 km la 7,8% (max 14%)

Sambata 28 mai – Etapa a 20-a: Belluno – Marmoloda / Passo Fedaia, 168 km (început efectiv la 12:25, sosire în jurul orei 17:15)

Urcări listate

Passo San Pellegrino (km 81,9 / categoria 1): 18,5 km la 6,2% (max 15%)
Passo Pordoi (km 123,4 / Cima Coppi): 11,8 km la 6,8% (max 10%)
Marmolada / Passo Fedaia (km 168 / categoria I): 14 km la 7,6% (max 18%)

Duminică 29 mai – Etapa a 21-a: Verona-Verona, 17,4 km / contra cronometru individual (începe la ora 13.55, termina în jurul orei 17.10)

Urcare listată

Torricella Massimiliana (km 9,5 / categoria a 4-a): 4,1 km la 5,4%

Difuzie

Etapele vor fi transmise integral pe Eurosport 1 și Eurosport 2. Preluarea antenei va depinde de zi, dar cel mai adesea va începe la ora 12:40

Palmares

Ultimele douăzeci de ediții

2021: 1. Egan Bernal (COL) 2. Damiano Caruso (ITA) 3. Simon Yates (GBR)

2020: 1. Tao Geoghegan Hart (GRB) 2. Jai Hindley (AUS) 3. Wilco Kelderman (NED)

2019: 1. Richard Carapaz (EQU) 2. Vincenzo Nibali (ITA) 3. Primoz Roglic (SLV)

2018: 1. Christopher Froome (GBR) 2. Tom Dumoulin (NED) 3. Miguel Angel Lopez (COL)

2017: 1. Tom Dumoulin (NED) 2. Nairo Quintana (COL) 3. Vincenzo Nibali (ITA)

2016: 1. Vincenzo Nibali (ITA) 2. Esteban Chaves (COL) 3. Alejandro Valverde (ESP)

2015: 1. Alberto Contador (ESP) 2. Fabio Aru (ITA) 3. Mikel Landa (ESP)

2014: 1. Nairobi Quintana (COL) 2. Rigoberto Uran (COL) 3. Fabio Aru (ITA)

2013: 1. Vincenzo Nibali (ITA) 2. Rigoberto Uran (COL) 3. Cadel Evans (AUS)

2012: 1. Ryder Hesjedal (CAN) 2. Joaquim Rodriguez (ESP) 3. Thomas De Gendt (BEL)

2011: 1. Michele Scarponi (ITA) 2. Vincenzo Nibali (ITA) 3. John Gadret (FRA)

2010: 1. Ivan Basso (ITA) 2. David Arroyo (ESP) 3. Vincenzo Nibali (ITA)

2009: 1. Denis Menchov (RUS) 2. Carlos Sastre (ESP) 3. Ivan Basso (ITA)

2008: 1. Alberto Contador (ESP) 2. Riccardo Ricco (ITA) 3. Marzio Bruseghin (ITA)

2007: 1. Danilo Di Luca (ITA) 2. Andy Schleck (LUX) 3. Eddy Mazzoleni (ITA)

2006: 1. Ivan Basso (ITA) 2. Jose Enrique Gutierrez (ESP) 3. Gilberto Simoni (ITA)

2005: 1. Paolo Savoldelli (ITA) 2. Gilberto Simoni (ITA) 3. José Humberto Rujano (VEN)

2004: 1. Damiano Cunego (ITA) 2. Serhiy Honchar (UKR) 3. Gilberto Simoni (ITA)

2003: 1. Gilberto Simoni (ITA) 2. Stefano Garzelli (ITA) 3. Yaroslav Popovych (UKR)

2002: 1. Paolo Savoldelli (ITA) 2. Tyler Hamilton (SUA) 3. Pietro Caucchioli (ITA)

Cel mai mare număr de succese

5: Alfredo Binda (ITA / 1925, 1927, 1928, 1929, 1933); Fausto Coppi (ITA / 1940, 1947, 1949, 1952, 1953); Eddy Merckx (BEL / 1968, 1970, 1972, 1973, 1974)

3: Ioan Brunero (ITA / 1921, 1922, 1926); Gino Bartali (ITA / 1936, 1937, 1946); Fiorenzo Magni (ITA / 1948, 1951, 1955); Felice Gimondi (ITA / 1967, 1969, 1976); Bernard Hinault (ING / 1980, 1982, 1985)

2: Carlo Galetti (ITA / 1910, 1911); Costante Girardengo (ITA / 1919, 1923); John Valetti (ITA / 1938, 1939); Charly Gaul (LUX / 1956, 1959); Jacques Anquetil (ING / 1960, 1964); Franco Balmamion (ITA/1962, 1963); Giuseppe Saroni (ITA/1979, 1983); Miguel Indurain (ESP/1992, 1993); Ivan Gotti (ITA/1997, 1999); Gilberto Simoni (ITA/2001, 2003); Ivan Basso (ITA/2006, 2010); Alberto Contador (ESP/2008, 2015); Vincenzo Nibali (ITA/20013, 2016).

Victorii pe țară

69: Italia

7: Belgia

6: Franţa

4: Spania

3: Elveția și Rusia

2: Luxemburg, Regatul Unit și Columbia

1: Suedia, Irlanda, Statele Unite ale Americii, Canada, Țările de Jos și Ecuador

Cele mai multe victorii de etapă

42: Mario Cipollini (ITA / din 1989 până în 2003)

41: Alfredo Binda (ITA / din 1925 până în 1934)

31: Learco Guerra (ITA / din 1930 până în 1937)

30: Costante Girardengo (ITA / din 1913 până în 1926)

25: Eddy Merckx (ITA / din 1967 până în 1974)

24: Giuseppe Saronni (ITA / din 1979 până în 1985)

23: Francesco Moser (ITA / din 1973 până în 1986)

22: Fausto Coppi (ITA / din 1940 până în 1955); Roger De Vlaeminck (BEL / din 1972 până în 1979); Alessandro Petacchi (ITA / din 2003 până în 2001)

.

Add Comment