Tour de la Manche – Etapa 2: Clasamente – Știri

Jocelyn Baguelin (WB-Fybolia Morbihan) a câștigat, vineri, a doua etapă a Turului de la Manche (Elite Naționale), parcursă pe 174,3 kilometri între Barneville-Carteret și Torigni-sur-Vire (Manche). A fost înaintea lui Ewen Costiou (Côtes d’Armor-Marie Morin-U). Johan Le Bon (Dinan Sport Cycling) a completat podiumul. Coechipierul său, Mickaël Guichard, își păstrează conducerea în clasamentul general.

Clasamentul etapei a 2-a:
1. BAGUELIN Jocelyn FRA WBF cei 174,3 km in 3h54’54”
2. COSTIOU Ewen FRA CAC 00:00
3. LE BON Johan FRA DSC 00:18
4. CAM Maxime FRA DSC 00:35
5. BOURGOYNE Lucas SUA WBF 00:35
6. RENAULT Maxime FRA TBC 00:35
7. RACAULT Ronan FRA GCH 00:35
8. BEZZA Quentin FRA FRA 00:35
9. OLGUN Serkan FRA VCB 00:35
10. GERMAIN Thibault FRA ACB 00:35
11. CORKERY Dillon IRL EPM 00:35
12. HANSART Philéas FRA CCN 00:35
13. LAGNET Gari FRA SOJ 00:35
14. LECAMUS LAMBERT Florentin FRA VCR 00:35
15. CASTELLARNAU Florent FRA OCF 00:35
16. JOLIBERT Clement FRA BVS 00:35
17. ARHIE Vincent FRA APO 00:35
18. VERCAUTEREN Maxime NED TWC 00:35
19. LE CLEC’H Lomig FRA CAC 00:35
20. MILL Hugo FRA SOJ 00:35
21. LE BERRE Mathis FRA CAC 00:35
22. LANGELLA Lilian FRA BVS 00:35
23. POIRIER Clement FRA SOJ 00:35
24. COSTEPLANE Aurelien FRA OCF 00:35
25. SORARRAIN ACT Gorka ESP BCT 00:35
26. CHANDEMERLE Hugo FRA DSC 00:35
27. PRUNER Nathan CAN TAG 00:35
28. LECLAINCHE Gwen FRA EPM 00:35
29. LE PIOUFFE Nathan FRA SOJ 00:35
30. BACON Romain FRA CCN 00:35
31. GUICHARD Mickaël FRA WBF 00:35
32. RALLE Anthony FRA DSC 00:35
33. GLOT Raphaël FRA VCA 00:35
34. THOMAS Theo FRA EPM 00:35
35. ELIOTT Pierre FRA FRA 00:35
36. MASA Theo FRA TBC 00:35
37. GILLES Cyprien FRA EST 00:35
38. LEWIS Adam GBR CAC 00:35
39. JAMOT Julien FRA VCR 00:35
40. JACOBS Arne NED TWC 00:35
41. LAVIGNE Baptiste FRA OCF 00:35
42. GACHIGNARD Thomas FRA SOJ 00:35
43. TUIL Marvin FRA VCB 00:35
44. LESELLIER Arnaud FRA EST 00:35
45. JAUNY Alexis FRA VCA 00:35
46. ​​​​VALOGNES Thibault FRA VCR 00:35
47. CHAUVIN Tom FRA TBC 00:35
48. GIRARD Damien FRA CCN 00:35
49. POL Gaëtan FRA GCH 00:35
50. FRONT Axel CAN TAG 00:35
51. PESTE Damien FRA DSC 00:35
52. LE LAY Aurélien FRA VCA 00:35
53. COMBES Simon FRA ACB 00:35
54. LE MONNIER DE GOUVI Guy FRA VCB 00:35
55. THEOT Killian FRA CCN 00:35
56. VERMEULEN Jordy NED TWC 00:35
57. GREGORY Alec GBR BVS 01:09
58. RENARD HAQUIN Henri François FRA EPM 01:37
59. TUCKER Guy GBR EST 01:37
60. PAVIC Yanis FRA EST 01:37
61. BARAN Simon FRA EPM 01:37
62. HAINES Alex GBR BVS 01:37
63. KINNIBURGH Reid POATE TAG 01:37
64. COTARD Théo FRA CAC 01:37
65. ORTEGA SORO Gorka ESP BCT 01:37
66. LAURANS Theo FRA WBF 01:37
67. WALLIANG Thibault FRA ACB 01:37
68. RIERA CLAR Joan Albert ESP BCT 01:37
69. VILLEMIN Alan FRA GCH 01:37
70. BULLER John IRL ACB 01:37
71. BRANGER Antonin FRA VCB 01:37
72. BENNETT Stefan FRA WBF 01:37
73. THIERRY Pierre FRA WBF 01:37
74. SCHELLENBERG Thomas CAN TAG 01:37
75. OLIPHANT Aidan CAN TAG 01:37
76. BOLOT Simon FRA ACB 01:37
77. PALLARES REYES Marcel ESP BCT 01:50
78. WARMERDAM Max FRA BVS 01:52
79. COUTURE Cyril FRA OCF 01:52
80. ARHIE Kevin FRA APO 01:52
81. BUNODIERE Guillaume FRA VCA 01:52
82. CASADO ABELLAN Axier ESP BCT 03:01
83. PIJOURLET Louis FRA FRA 03:39
84. DUC Maxence FRA GCH 03:58
85. WADE Aaron IRL APO 04:39
86. DELAPLACE Cédric FRA TBC 04:39
87. MALLE Nicolas FRA TBC 04:39
88. CLOUAIRE Raphael FRA TBC 04:39
89. TRIMITĂTORI Sverre NED TWC 07:25
90. VAN SCHIPSTAL Guus NED TWC 07:25
91. DAMIENS Mickael FRA FRA 08:59
92. MILLON Simon FRA GCH 08:59
93. FOULON Dorian FRA FRA 08:59
94. POLETTO Antoine FRA GCH 09:23
95. LEMONNIER Frédéric FRA VCA 09:23
96. ROMEO Hugo FRA OCF 09:23
97. DELARUE Max FRA VCR 12:36
98. MENEGON Nicolae CAN TAG 12:36
99. CHAUVIN Scott FRA EST 12:36
100. QUERE Pierre Yves FRA VCB 13:53
101. DE VOS Yanick NED TWC 13:53
102. ROZES Clement FRA OCF 16:23
103. GUERET Theo FRA EST 24:15
104. STĂCOR Antonin FRA CAC 27:51

Renunța:
LEVASSEUR Jordan FRA VCR
HUYET Baptiste FRA EPM
ROMA Axel FRA SOJ
RYAN Edward GBR APO
OVAZ Kevin FRA CCN

Clasificare generala :
1. GUICHARD Mickaël FRA WBF cei 320,8 km în 7h20’56”
2. CORKERY Dillon IRL EPM 00:02
3. CAM Maxime FRA DSC 00:03
4. LE BERRE Mathis FRA CAC 00:04
5. LECLAINCHE Gwen FRA EPM 00:06
6. LECAMUS LAMBERT Florentin FRA VCR 00:08
7. CASTELLARNAU Florent FRA OCF 00:14
8. GIRARD Damien FRA CCN 00:14
9. BAGUELIN Jocelyn FRA WBF 00:55
10. COSTIOU Ewen FRA CAC 01:03
11. LE BON Johan FRA DSC 01:23
12. VERMEULEN Jordy NED TWC 01:43
13. BACON Romain FRA CCN 01:44
14. BOURGOYNE Lucas SUA WBF 01:46
15. OLGUN Serkan FRA VCB 01:46
16. HANSART Phileas FRA CCN 01:46
17. LAGNET Gari FRA SOJ 01:46
18. LANGELLA Lilian FRA BVS 01:46
19. VERCAUTEN Maxime NED TWC 01:46
20. PRUNER Nathan CAN TAG 01:46
21. GERMAIN Thibault FRA ACB 01:46
22. SORARRAIN ACT Gorka ESP BCT 01:46
23. LE PIOUFFE Nathan FRA SOJ 01:46
24. RENAULT Maxime FRA TBC 01:46
25. COSTEPLANE Aurelien FRA OCF 01:46
26. RALLE Anthony FRA DSC 01:46
27. JACOBS Arne NED TWC 01:46
28. JAMOT Julien FRA VCR 01:46
29. THEOT Killian FRA CCN 01:46
30. BEZZA Quentin FRA FRA 01:46
31. RACAULT Ronan FRA GCH 01:46
32. ELIOTT Pierre FRA FRA 01:46
33. LE CLEC’H Lomig FRA CAC 01:46
34. ARHIE Vincent FRA APO 01:46
35. FRONT Axel CAN TAG 01:46
36. CHANDEMERLE Hugo FRA DSC 01:46
37. VALOGNE Thibault FRA VCR 01:46
38. GACHIGNARD Thomas FRA SOJ 01:46
39. MILL Hugo FRA SOJ 01:46
40. JOLIBERT Clement FRA BVS 01:46
41. MASĂ Theo FRA TBC 01:46
42. THOMAS Theo FRA EPM 01:46
43. CHAUVIN Tom FRA TBC 01:46
44. POIRIER Clement FRA SOJ 01:46
45. GILLES Cyprien FRA EST 01:46
46. ​​​​TUIL Marvin FRA VCB 01:46
47. LESELLIER Arnaud FRA EST 01:46
48. LAVIGNE Baptiste FRA OCF 01:46
49. POL Gaëtan FRA GCH 01:46
50. GLOT Raphael FRA VCA 01:46
51. JAUNY Alexis FRA VCA 01:46
52. LE LAY Aurélien FRA VCA 01:46
53. PESTE Damien FRA DSC 01:46
54. LE MONNIER DE GOUVI Guy FRA VCB 01:46
55. COMBES Simon FRA ACB 01:46
56. GREGORY Alec GBR BVS 02:20
57. THIERRY Pierre FRA WBF 02:45
58. BARAN Simon FRA EPM 02:48
59. SCHELLENBERG Thomas CAN TAG 02:48
60. HAINES Alex GBR BVS 02:48
61. RIERA CLAR Joan Albert ESP BCT 02:48
62. RENARD HAQUIN Henri François FRA EPM 02:48
63. KINNIBURGH Reid POATE TAG 02:48
64. WALLIANG Thibault FRA ACB 02:48
65. LAURANS Theo FRA WBF 02:48
66. OLIPHANT Aidan CAN TAG 02:48
67. COTARD Theo FRA CAC 02:48
68. ORTEGA SORO Gorka ESP BCT 02:48
69. BENNETT Stefan FRA WBF 02:48
70. BOLOT Simon FRA ACB 02:48
71. PAVIC Yanis FRA EST 02:48
72. BULLER John IRL ACB 02:48
73. TUCKER Guy GBR EST 02:48
74. VILLEMIN Alan FRA GCH 02:48
75. PALLARES REYES Marcel ESP BCT 03:01
76. ARHIE Kevin FRA APO 03:03
77. WARMERDAM Max FRA BVS 03:03
78. COUTURE Cyril FRA OCF 03:03
79. BRANGER Antonin FRA VCB 03:13
80. BUNODIERE Guillaume FRA VCA 03:28
81. LEWIS Adam GBR CAC 03:37
82. CASADO ABELLAN Axier ESP BCT 04:12
83. PIJOURLET Louis FRA FRA 04:50
84. WADE Aaron IRL APO 05:50
85. CLOUAIRE Raphael FRA TBC 05:50
86. MALLE Nicolas FRA TBC 05:50
87. DELAPLACE Cédric FRA TBC 05:50
88. DUC Maxence FRA GCH 07:00
89. VAN SCHIPSTAL Guus NED TWC 08:36
90. SENDERS Sverre NED TWC 08:36
91. FOULON Dorian FRA FRA 10:10
92. DAMIENS Mickael FRA FRA 10:10
93. MILLON Simon FRA GCH 10:10
94. ROMEO Hugo FRA OCF 10:34
95. POLETTO Antoine FRA GCH 10:34
96. LEMONNIER Frédéric FRA VCA 10:34
97. DELARUE Max FRA VCR 13:47
98. MENEGON Nicolae CAN TAG 13:47
99. CHAUVIN Scott FRA EST 13:47
100. QUERE Pierre yves FRA VCB 15:04
101. DE VOS Yanick NED TWC 16:55
102. ROZES Clement FRA OCF 17:59
103. GUERET Théo FRA EST 25:26
104. STĂCOR Antonin FRA CAC 29:02

Clasamentul celui mai bun alpinist:
1. LECLAINCHE Gwen FRA EPM 18 pct
2. COSTIOU Ewen FRA CAC 6
3. BUNUL Johan FRA DSC 5
4. THEOT Killian FRA CCN 5
5. CASTELLARNAU Florent FRA OCF 4
6. JACOBS Arne NED TWC 4
7. BAGUELIN Jocelyn FRA WBF 2
8. VERMEULEN Jordy NED TWC 2
9. GUICHARD Mickaël FRA WBF 1
10. CORKERY Dillon IRL EPM 1
11. LE BERRE Mathis FRA CAC 1
12. LECAMUS LAMBERT Florentin FRA VCR 1

Clasamentul punctelor fierbinți:
1. LE BERRE Mathis FRA CAC 7 pct
2. BUNUL Johan FRA DSC 5
3. CASTELLARNAU Florent FRA OCF 4
4. VERMEULEN Jordy NED TWC 4
5. JAMOT Julien FRA VCR 4
6. LECLAINCHE Gwen FRA EPM 4
7. CAM Maxime FRA DSC 2
8. JOLIBERT Clement FRA BVS 2
9. CORKERY Dillon IRL EPM 1
10. GACHIGNARD Thomas FRA SOJ 1
11. LE MONNIER DE GOUVI Guy FRA VCB 1

Clasificare pe echipe:
1. WB-FYBOLIA MORBIHAN în 11h45’52”
2. COTES D’ARMOR CYCLING MARIE MORIN-U 00:00
3. DINAN SPORT CYCLING 00:18
4. SOJASUN HOPE AC NOYAL CHATILLON 00:35
5. CC ETUPES LE DOUBS, ȚARA MONTBELIARD 00:35
6. ANTRENAMENT DE CICLISME OCCITANE 00:35
7. ECHIPA BRICQUEBEC-COTENTIN 00:35
8. CYCLO CLUB NOGENT SUR OISE 00:35
9. VELOCE CLUB ROUEN-76 00:35
10. VCA DU BOURGET 00:35
11. KEMPEN TWC 00:35
12. AVRANCHINAIS CYCLING CLUB 00:35
13. GSC BLAGNAC VELO SPORT 31 01:09
14. GUNDUL DE CHALETTOIS 01:37
15. AMICALE CYCLIST BISONTIN 01:37
16. TAG CYCLING RT 01:37
17. ES TORIGNI 01:37
18. ECHIPA DE CICLISME BAC 02:39
19. ECHIPA MILITARĂ A FRANȚEI 03:39
20. A.PO.GE CYCLING-TEAM U CUBE 17 05:56

Mulțumiri lui Lionel Caradec.

.

Add Comment