Manchester City este campioana Angliei dupa o intorsatura incredibila

Rezumatul victoriei uimitoare a lui Manchester City

Cu un scenariu incredibil în cursa pentru titlu

Manchester City este campioana Angliei

Cityzens sunt campioni ai Angliei datorită unei inversări excepționale a situației. Liverpool a terminat pe locul doi, la un punct în spatele lui Skyblues. În partea de jos a clasamentului, Leeds rămâne în favoarea lui Burnley.

Patru minute de timp adăugat

Manchester City se află la patru minute de titlul de campion al Angliei. Se vor juca patru minute de timp suplimentar.

Robertson dă victoria lui Liverpool

Roșii conduc acum trei goluri la unul împotriva Wolves, dar Manchester City încă conduce împotriva lui Aston Villa.

Young o înlocuiește pe Buendia

Steven Gerrard face o schimbare în ultimele minute cu intrarea lui Young în locul lui Buendia.

Roșii merg înainte!

Imediat după golul lui Manchester City, Liverpool a marcat prin Mohamed Salah. Este nevoie de un gol de la Aston Villa pentru a face din roșii noii campioni ai Angliei.

MARCA GUNDOGAN!!!

ASTA E O NEBUNIE!! Manchester City o face din nou zece ani mai târziu! Aguero a fost eroul inversând total tendința, dar de data aceasta cel care poartă pelerină se numește Gundogan. Mijlocașul german a marcat de două ori și a dat avantaj și cu siguranță titlul lui Skyblues.

Contorul eșuat al lupilor

A fost o situație de trei la unu pentru Wolves, dar a fost tratată deosebit de prost.

Rodri egaleaza!!!

Scenariu incredibil! Manchester City a revenit la înălțime datorită unui picior plat al lui Rodri bine deservit de Zinchenko.

Orașul se relansează!

Manchester City își revine complet în urma acestui gol de la germanul Ilkay Gundogan care tocmai intrase în joc.

Firmino îl înlocuiește pe Keita

Schimbare hotărâtă în atac pentru Jürgen Klopp cu intrarea lui Roberto Firmino în locul mijlocașului Naby Keïta.

Boly se sacrifică

La o lovitură puternică a lui Alexander-Arnold, Boly intervine și salvează Wolves și City în același timp.

Vila dublează pariul!

INCREDIBIL! City s-a întors la zid și are două goluri la zero în urma golului lui Coutinho. Anfield se bucură, chiar dacă Liverpool încă mai trebuie să câștige pentru a trece înainte.

Ultima schimbare pentru City

Pep Guardiola face deja ultima sa schimbare. Ilkay Gundogan îl înlocuiește pe mijlocașul portughez Bernardo Silva.

West Ham a căzut înapoi pe locul șapte

Hammers au primit egalarea împotriva lui Brighton și au căzut temporar pe locul șapte, calificându-se în Conference Europa League. În ciuda înfrângerii, Manchester United este încă pe locul șase și s-a calificat în Europa League.

Au mai rămas 30 de minute

Au mai rămas doar 30 de minute în aceste 10 meciuri din Premier League. Lupta pentru titlu este la fel de intensă ca întotdeauna. Roșii și Cityzens sunt la egalitate la puncte, dar golaverajul este în favoarea acestuia din urmă. Dacă Liverpool înscrie și Manchester nu, roșii vor fi campioni.

Salah intră în joc

Era asteptat! Iată-l! Mohamed Salah intră în joc la ovație de la Anfield și îl înlocuiește pe Diogo Jota.

Leeds face un pas mare spre reținere

Fostul Rennais Raphinha tocmai a deschis scorul la un penalty și cu siguranță dă golul pentru a menține Leeds care conduce cu 1-0 pe gazonul lui Brentford. În același timp, Burnley a pierdut cu Newcastle.

Sterling intră în joc

Nouă schimbare pentru Pep Guardiola cu intrarea lui Raheem Sterling în locul lui Riyad Mahrez.

Orașul crește

De când s-a întors din vestiar, Manchester City a împins și întâmpină situații mai periculoase. Dar, în acest moment, Skyblues sunt încă în urmă și sub presiunea lui Liverpool Reds. Un gol ar schimba jocul.

Ce oportunitate pentru Roșii

În urma unei lupte în suprafața de pedeapsă a Wolves, Diogo Jota preia și șutează, dar acesta din urmă este contracarat de Sadio Mané care a fost jos în zonă.

Mané înscrie dar golul său este anulat

Liverpool s-a gândit că vor merge temporar primul după golul lui Sadio Mané, dar arbitrul asistent și-a ridicat steagul pentru a semnala poziția de ofsaid. Orașul este încă înainte.

Ce oportunitate pentru Isus

La un debordare superb de la Cancelo, Gabriel Jesus primește o centrare din partea sa, dar îi lipsește precizia. Ce ratată pentru atacantul brazilian.

Două schimbări în acest Liverpool – Wolves

La pauză cei doi antrenori ai meciului au fost nevoiți să facă schimbări odată cu ieșirea lui Thiago, accidentat, înlocuit de Milner și José Sa a fost înlocuit de Ruddy. Și acolo portarul Wolves a fost accidentat înainte de a reveni la vestiar.

Zinchenko îl înlocuiește pe Fernandinho

Pep Guardiola se schimbă rapid în această întâlnire. Fernandinho pleacă la pauză și este înlocuit de ucraineanul Zinchenko.

Iată-ne din nou pe gazonul englezesc

Au mai rămas 45 de minute pe gazonul Angliei în acest sezon. Se dau loviturile de start și miza este încă uriașă pentru titlul de Campion al Angliei.

E jumătate de timp

Sfârșitul primei perioade pe cele zece peluze ale Premier League. Aston Villa conduce pe gazonul lui City, iar Liverpool este ținut în frâu pe gazonul lor împotriva Wolves. În clasament, cele două echipe sunt la egalitate dar golaverajul rămâne favorabil Skyblues.

Încă nici un șut în poartă pentru City

În timp ce finalul primei perioade va fi în curând fluierat, Cityzens încă nu au încadrat nici cea mai mică lovitură.

West Ham trece provizoriu în fața lui United

Dacă lupta pentru titlu atrage atenția, West Ham se deplasează, în același timp, înaintea lui Manchester United în clasament, în timp ce Hammers conduc și Red Devils sunt în urmă. Momentan, mancunienii se află în Conference Europa League în timp ce Hammers ar reveni în Europa League.

Situație controversată în City

În timp ce Watkins a râvnit mingea salvată de Fernandinho înapoi la Ederson, brazilianul l-a pus pe centură pe atacantul lui Villans, dar arbitrul nu a tresărit.

Ce atmosferă la Anfield!

De când Aston Villa a deschis scorul la Manchester City, Anfield a intrat într-o altă dimensiune și atmosfera este incredibilă.

Ce oprire de la Alisson

Wolves au fost aproape de a recăpăta conducerea la Anfield, dar Alisson a făcut o salvare mare pe lângă Hwang.

Vila deschide scorul!!

Incredibil! Matty Cash deschide scorul pentru Villans! Liverpool și City sunt acum la egalitate la puncte și doar diferența de goluri le oferă Cityzens în avantaj.

Fanii orașului sunt încordați

Tensiunea s-a instalat pe fețele suporterilor City, care și-au văzut că echipa se chinuia să fie periculoasă, în timp ce Liverpool a revenit la Wolves.

Kane îi răspunde lui Arsenal

Harry Kane a marcat cu siguranță golul de calificare în Liga Campionilor. La o eroare grosolană de recuperare de la Norwich, englezul împinge mingea cu capul. Spurs duce doi la zero.

Arsenal se dublează

Gunners îi domină cu ușurință pe Toffes în acest moment și tocmai au dublat avantajul prin Nketiah.

Împinge Liverpool

Egalizarea lui Sadio Mané a motivat în mod deosebit Liverpool, care a pus multă presiune pe Wolves.

Martinelli deschide scorul pentru Arsenal

Gabriel Martinelli deschide scorul pentru Gunners împotriva lui Everton la penalty, dar situația în clasament rămâne aceeași ca liderul Tottenham împotriva Norwich.

Mané reînvie cursa pentru titlu

Sadio Mané egalează pentru Roșii împotriva Wolves și îi permite lui Liverpool să creadă din nou pentru titlul de Campion al Angliei.

Burnley a acordat deschiderea

Cursa de întreținere este dată peste cap. Burnley tocmai a acordat deschiderea la un penalty de la Wilson, iar Leeds părăsește temporar zona roșie în timp ce Burnley cade acolo.

Tottenham deschide scorul și se apropie mai mult de Liga Campionilor

Dejan Kulusevski a deschis scorul pentru Spurs pe un serviciu superb al lui Rodrigo Bentancur. Pentru moment, Tottenham se califică în următoarea Liga Campionilor.

Centrul lui Luis Diaz nu găsește primitori

Luis Diaz este lansat adânc de Robertson și reușește să îndrepte mingea dar niciunul dintre coechipieri nu poate prelua.

Lovitură fierbinte pentru Olssen

Portarul de la Aston Villa își face timp pentru a îndepărta și este contracarat de Isus. Din fericire pentru Villans, mingea scapă din cadru.

Matip foarte aproape de egalare

Luis Diaz reușește să-l găsească pe fundașul Roșilor Joël Matip în suprafața de pedeapsă, deoarece camerunezul nu reușește să găsească cadrul. Liverpool reacționează rapid.

Wolves deschid scorul la Liverpool

Ce început de multiplex și roșii tocmai au primit primul gol al după-amiezii. Neto a fost cel care a deschis scorul în urma unui serviciu bun de la Jimenez.

A plecat pe cele zece peluze

Lansarea acestui multiplex a celei de-a 38-a zile a Campionatului Angliei. Firul roșu va fi, evident, lupta pentru titlu. Manchester City este înaintea lui Liverpool cu ​​doar un punct.

Compoziția lui Arsenal

Compoziția Gunners:

Bună ziua tuturor

Un punct de avans și un golaveraj mai bun (+72 împotriva +66) este tot ceea ce îi separă pe campionii în apă, City, de urmăritorii lor, Liverpool, la 90 de minute de la sfârșitul sezonului. Sky Blues și Reds vor juca acasă pentru etapa finală a campionatului. Liverpool va trebui neapărat să-l învingă pe Wolverhamton (a 8-a) pentru a avea o șansă reală de a-l învinge pe City la post, în speranța că acesta din urmă se împiedică în chinta de acasă. Dacă cursa pentru titlu dintre Manchester City și Liverpool ocupă fruntea clasamentului pentru cea de-a 38-a și ultima zi, duminică, Premier League trebuie să-și dea verdictul și asupra locurilor europene și retrogradării.