Celticii răspund la Heat cu o mare palmă: +25!

Începe puternic. Heat a început puternic în primul sfert și a luat rapid un avans de 10 puncte (18-8). Dar Celticii reacţionează repede: după un time-out restaurator, oamenii lui Ime Udoka încep în sfârşit meciul şi lipesc un 27-6 (inclusiv un violent 17-0) celor ai lui Erik Spoelstra! Cel mai nebun? Adresa exterioară insolentă a celor de la Celtics, care semnează un 11 septembrie! După primele 12 minute, Heat-urile au sunat deja, în ciuda unui început de meci care sugera contrariul (35-24).

cel impuls apoi clar în favoarea lui Boston, situația se înrăutățește pentru Miami în timpul celui de-al doilea sfert. Bombardamentul din spatele arcului lui C este brusc mai puțin eficient, dar cei C compensează lovind lângă cerc.

În timp ce jucătorii Heat, derutați de apărarea solidă a adversarilor, își încurcă cu tristețe periile în atac (21 de puncte, 9/20 la lovituri). Sub impulsul duo-ului Jayson Tatum – Jaylen Brown, care a luat avânt și a înscris 35 de puncte în prima repriză, ecartul a explodat: +25 la pauză!

Cu un astfel de decalaj la pauză, este greu de așteptat la un recul senzațional în a doua repriză.

Și într-adevăr nu a fost nimic de raportat la întoarcerea din vestiar, cu o a doua repriză care se reduce în general la un „timp de gunoi” lung de 24 de minute… Jimmy Butler plutește în această întâlnire pentru Heat, reducând diferența la +17 dar Boston, cu o notă mult mai bine distribuită, continuă să dea lovituri multiple și variate. Celtics și-au oprit în liniște avantajul și chiar și-au mărit diferența la +34 la sfârșitul jocului.

Băncile se golesc pentru a finaliza acest penibil Joc 2 pentru jucătorii Heat, care iau o palmă foarte mare (127-102), și pierd pentru prima dată în aceste play-off acasă. Abuzați în primul joc, Celtics semnează o reacție autoritară și egalează cu stil. Trupa lui Ime Udoka este plină de încredere înainte de a se întoarce la Boston pentru a juca următoarele două jocuri ale seriei.

CE TREBUIE SĂ ȚINEȚI minte

PJ Tucker iese din accidentare. Lovită la genunchiul stâng, puternicul lateral a plecat în timpul celui de-al treilea sfert al meciului și nu a mai revenit în joc. La fel ca echipa sa, a fost în dificultate înainte de a intra în vestiar (5 puncte la 2/6 la lovituri). Prezența sa pentru Jocul 3 nu este încă definită, Dar el va face un RMN mâine., pentru a determina gravitatea leziunii. Dacă ar fi ratat a treia repriză de la Boston, ar fi o lovitură pentru Heat, care i-ar înfrunta pe Jayson Tatum și Jaylen Brown fără opritorul lor principal defensiv.

Boston transformat de revenirile lui Marcus Smart și Al Horford. Reduși în Game 1, din moment ce cei doi jucători au lipsit, Celtics au prezentat o față mult mai bună în acest al doilea joc. Primul în special a făcut o revenire răsunătoare: cu 24 de puncte (8/22), 9 recuperări și 12 pase decisive, este aproape de o triplă-dublă și i-a rănit cu adevărat pe Heat în multe privințe. Al doilea, ceva mai puțin proeminent din punct de vedere contabil, și-a ușurat foarte mult echipa, atât în ​​atac, cât și în apărare, cu experiența și inteligența sa de joc mereu impecabilă. A adunat 10 puncte, 4/4 la lovituri, cu 3 recuperări și 3 pase decisive.

Incredibilul prim sfert al celor de la Celtics. Prost îmbarcat în primele minute, mai ales împotriva unui Jimmy Butler cu picioarele bine, Celtics au reușit totuși să pecetluiască practic deznodământul meciului în primul sfert. Datorită acestei pase incredibile după primul time-out a lui Ime Udoka, în care au trecut cu 27-6 apărării Heat, inclusiv un 3-pointer complet lunar de 11 septembrie, coechipierii lui Jayson Tatum au răsturnat cursul jocului. Și localnicii nu și-au revenit niciodată.

TOPS/FLOPS

Marcus Smart. Revenirea sufletului echipei a schimbat totul pentru Celtics. Prin încetinirea lui Jimmy Butler în apărare, direcționarea jocului în atac și plasarea unor coșuri importante pentru a alunga orice idee de revenire în repriza secundă. Îi dor mai multe lucruri simple decât lucruri complicate, dar impactul lui este enorm.

Jayson Tatum. A doua repriză din meciul 1 a lăsat de dorit, iar reacția sa din jocul 2 va fi atent analizată. Deloc surprinzător, a asigurat starul Celtics. A marcat 27 de puncte la 8/13 la lovituri (4/6 la trei puncte, 7/7 la aruncări libere) și a adăugat 5 recuperări și 5 pase decisive.

Grant Williams. Eroul din Game 7 împotriva lui Milwaukee a fost într-o formă excelentă. De pe bancă, s-a dovedit din nou valoros, cu 19 puncte (5/7 la șuturi, 2/2 la trei puncte) și 4 recuperări. A încheiat meciul cu un +/- impresionant de +37, al doilea cel mai bun din echipa sa (după Payton Pritchard, la +39).

Adresa în trei puncte a Celtics. 9/11 la finalul primului sfert, 15/29 după trei sferturi, 20/40 la finalul meciului. Celticii au torpilat Heat-ul din spatele arcului, iar acesta este principalul motiv pentru această explozie. Străluciți în apărare, celticii sunt foarte greu de manevrat atunci când sunt într-o seară grozavă de adresă.

Jimmy Butler. Interulul Heat nu a meritat în acest Game 2: 29 de puncte (11/18), 6 recuperări și 3 pase decisive. În ciuda înfrângerii grele a clubului său, el adaugă o altă performanță de înaltă calitate la impresionanta sa campanie de playoff din 2022.

Bam Adebayo. Celălalt All-Star din Miami trebuie să se mulțumească cu 6 puncte și 9 recuperări (3/6 tiruri) în acest Game 2, cu o singură aruncare liberă încercată (și ratată). O lipsă de impact ofensiv care pune inevitabil o problemă, mai ales că Heat par să-și fi pus deoparte sistemele pentru interior.